To, že špatný zdravotní stav zvířete může být podpořen, nebo dokonce vyvolán nevhodnou stravou, je podle veterinářů neoddiskutovatelný fakt. Zátěž organismu zvířete s sebou přináší náchylnost k onemocněním jako cukrovka, rakovina, nemoci oběhového systému a srdce. Proto je vhodnou ochranou zdraví psa i kočky podávání krmiv, která maximálně šetří organismus a poskytují obranu před negativním působením vnějších vlivů. Co by měly krmné dávky obsahovat, aby zvířeti neublížily, ale naopak přispěly k jeho dobré kondici? Podívejte se, které látky mají preventivní účinky, a zjistěte, jsou-li obsaženy i ve vašem krmivu.

Obvyklým trápením psů i koček jsou alergie – vzrůstající problém současné civilizace, na který je dobré urychleně reagovat změnou typu krmiva. Tato imunologická reakce nejčastěji zvířecí organismus napadá v podobě potravinových alergenů, které přes střevní sliznici pronikají do těla a vyvolávají řadu problémů, jako jsou průjmy, záněty aj. Proto kvalitní krmiva obsahují kromě hlavní masové komponenty (z jehněčího, losového masa) další hypoalergenní složky jako rýže či brambory s nízkým obsahem bílkovin. Právě bílkoviny jsou totiž alergenními látkami, které vyvolávají hypersenzitivní reakce.

Věda pro zdraví

Kromě zmiňovaných dietologických prvků jdou někteří výrobci superprémiových výživ ještě dál. Do svých receptur jako první začala přidávat sušená jablka, zdroj frukto-oligosacharidů. Tyto složky podporují pozitivní střevní mikroflóru a zvýhodňují organismus v konkurenčním boji s jinými, často škodlivými střevními bakteriemi. Výsledek je stejný jako u lidí: bezproblémově fungující trávicí trakt, který ovlivňuje další biologické funkce. Nedostatek těchto složek v organismu způsobuje kočkám a psům nevhodnou (krátkou nebo příliš dlouhou) střevní pasáž a nepříznivé zažívání. Zvíře je pak náchylné k nemocem a postrádá vitalitu, protože základ imunitního systému se odehrává ve střevech.

Mezi další, dnes často skloňované pomocné látky patří omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, nejvíce účinné ve správném poměru doporučené denní dávky. Ty jsou v krmivu obsaženy díky lososovému oleji a plní důležité funkce v řadě biologických reakcí od zvyšování imunity, přes procesy ovlivňující tlak a srážlivost krve, po účinnost silných protizánětlivých účinků. Jejich nedostatek prokazatelně vyvolává deprese, únavu, poruchy obnovy kůže aj. Omega 3 a 6 mastné kyseliny mají příznivý vliv na nervovou činnost a působí na mentální schopnosti a učenlivost zvířete. Navíc jsou nepostradatelnými stavebními jednotkami buněčných membrán.

Přírodní Anti-aging faktor

Kvalitní psí a kočičí krmiva dále obsahují i speciální hydrolyzovaný protein, který (kromě pro zvířata atraktivní chuti) zajišťuje vysokou, v případě některých krmiv až 90 % stravitelnost. Proto jsou krmné dávky menší a spotřeba ekonomicky příznivější. Vysoce účinný antioxidační komplex zajišťuje vysoká hladina vitaminu E v kombinaci s organickou formou selenu, přirozeného Anti-aging faktoru. Vitamín E a selen jsou základ ochrany organismu před působením volných radikálů, které poškozují buňky. V zemi i rostlinách je selenu v našich zeměpisných šířkách málo, a proto jsou vhodné dávky ve formě potravinového doplňku, především v organické formě. Vitamín E a organický selen dohromady působí posilováním membrán buněk jako bariéra, která zpomaluje stárnutí organismu. Opravdu každá buňka v těle zvířete je pokryta buněčnou membránou, které buňky chrání před poškozením. Antioxidačními účinky vyniká i vitamín A, mimo jiné i zdroj očního pigmentu napomáhající zraku v šeru. Další vitamín, ideálně obsažený v krmivu vašeho zvířete je D3. Vitamín D3 je faktorem napomáhajícím celkovému zdraví organismu: kontroluje metabolismus fosforu a vápníku a neuromuskulární funkce. Na jeho nedostatek se váže několik nemocí počínaje bolestí kloubů, rakovinou, depresemi nebo sníženou obranyschopností.

Přečtěte si:   Věrný společník - čivava

Příroda sobě: rostlinné extrakty

Jiným významným prvkem kvalitních krmiv, kterým svému psovi a kočce prospějete, je yucca extrakt, který snižuje množství uvolňovaného čpavku ve střevech, čímž zvíře chrání před zdravotními záchvaty podobnými epileptickým. Před toxickými účinky čpavku jsou prostřednictvím této příměsi chráněny i játra a hemoglobin zvířete, který transportuje kyslík z plic do tkání. Jako bonus pro majitele zvířat extrakt z yuccy snižuje zápach zvířecích exkrementů.

Dále nelze opomenout význam aminokyseliny metioninu, která spolu se směsí chondroitinu a glukosaminu, které podporují výstavbu chrupavek. Vápník a fosfor navíc přispívá ke zdravému stavu kostry a chrupu. Prevenci proti zubnímu kameni navíc ovlivňuje i tvar granule, výzkumy prokázaly, že žvýkání dietních granulí správného tvaru má na chrup zvířete větší vliv než například čištění zubním kartáčkem. Kromě kostí, kloubů a chrupu je vhodným krmivem ošetřována i zvířecí kůže (potažmo srst), a to již zmiňovanými omega 3 a omega 6 mastnými kyselinami.

Krmiva kromě jmenovaných zdravotních plusů i speciálním požadavkům: Příkladem je dietní menu pro psy s cukrovkou, které díky jedinečné příměsi brambor se škrobem, nezvyšují hladinu cukru a v kombinaci lososího masa spějí psům s velmi citlivým trávením. Light krmiva pro zvířata s nadváhou jsou zase vytvořena na bázi vysoce stravitelného proteinu se sníženým obsahem cukru. Individuální nároky se však netýkají jen psů. Krmivo pro kočičí kastráty zase obsahuje složky ochraňující ledvinové a močové cesty a zároveň skladba granulí snižuje tvorbu zubního plaku i zubního kamene. Třeba oblíbená krmná směs pro kočky žijící v bytě přispívá i k snadnému průchodu trichobezoárů (chlupových chomáčků) organismem, krmiva pro dlouhosrsté kočky obohacené kromě lososového oleje o organický zinek, umožňují náročnou péči o srst s důrazem na její sílu a lesk.

Co rozhodně vynechat?

Obecně nelze doporučit krmiva obsahující sóju (sójové boby, sójový olej), ta dělá krmiva špatně stravitelnými a tučnými. Zárukou špatné kvality a barvy srsti jsou příměsi pod označením rostlinné oleje. Vhodné není ani hovězí a vepřové maso hýřící proteiny, na které se mohou vyskytnout alergické reakce. Potřeby vašeho masožravce už vůbec neuspokojí vedlejší produkty živočišného původu, jež jsou opět jen náhražkami čerstvého masa. Další látkou, způsobující pro svůj vysoký bílkovinný obsah alergie, je pšenice. A setkat se dokonce lze i s krmivy obsahujícími vedlejší produkty rostlinného původu. Samozřejmou absenci by měly vykazovat typické alergeny jako lepek, barviva, chemické konzervanty, vejce či mléko. Ty způsobují hubnutí, trávicí a zažívací problémy (potažmo zvracení), kožní problémy (svědění), vyrážku (ekzémy) a problémy s imunitou. Oblíbenou ale nezdravou příměsí jsou i různé chemické zvýrazňovače chuti.

Kvalitní krmiva nejsou chemicky obarvená, to znamená, že všechny kousky krmiva mají podobnou velikost i barvu. Čím kvalitnější krmivo ponoříte do vody, tím méně nabobtná a zkouškou by měla projít i tvrdost granulí – čím pevnější jsou, tím zdravěji budou působit na zuby vašeho zvířete.

Život vašeho psa i kočky prochází žaludkem, a pokud cílíte na jejich dobrý zdravotní stav a dlouhověkost, je ideální příklon k průmyslově připravovaným krmivům vysoké kvality. Takový „instantní balíček zdraví“ obsahuje všechny nezbytné i nadstandardní pomáhající složky. Správnou dávku těchto prvků za vás už otestovali odborníci, vy ji svému zvířeti musíte jen naservírovat.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *