PresypPolabí je krásnou krajinou, která je svým rovinatým charakterem jako stvořená k poznávání jak po svých, tak na kole. Zástupci obce Kostelní Lhota proto pořádají tak zvanou Lhoteckou cyklotřicítku, která je vzhledem k nenáročné trase bez převýšení  vhodná i pro všechny rekreační cyklisty a rodiny s dětmi, pro které je trasa o délce 34 km zkrácená na dvanáctikilometrový úsek. Během této cesty, ať už se na ni vydáte u příležitosti zmíněné cyklotřicítky, nebo kdykoliv jindy v rámci rodinného výletu poznáte zdejší zajímavá místa. Vydejme se na trasu a prozraďme si o některých z nich trochu víc. 

Vyrážíme z Kostelní Lhoty
Cesta začíná v Kostelní Lhotě. Tato pěkná obec leží jen kousek při silnici z Prahy do Poděbrad. Silnice se v dřívějších dobách nazývala Slezská nebo též Náchodská (toto označení dnes nese část této silnice procházející místní pražskou částí Horní Počernice). Kostelní Lhota má mimořádně širokou náves, jejíž střed vytváří kostel Nanebevzetí Panny Marie, postavený v roce 1817 panem Bočkem z Kunštátu. Právě on v roce 13651 zakládal jednotlivé obce mezi Sadskou a Poděbrady, které byly nazvány jednotným názvem Lhota a tak vedle Kostelní Lhoty je tu také Písková Lhota, Přední Lhota a Vrbová Lhota. Katastr Kostelní Lhoty ohraničují říčky Výrovka a Šembera.

Hořátev tu byla před tisíci let
Cesta z Kostelní Lhoty dále míří do obce Hořátev. Množství nálezů prehistorických památek dokazuje, že zdejší krajina byla obydlena již před mnoha tisíci lety. U Výrovky bylo dokonce nalezeno pohřebiště s předměty, jejichž stáří je odhadováno na 300 let před Kristem. Když byl přestavován zdejší dům č. p. 5, bylo objeveno asi 20 hrobů. U kostních pozůstatků byly nalezeny různé předměty a v rukou dětské kostry pak stříbrný denárek knížete Vratislava, jenž v letech 1061 – 1092. Z Hořátve vede cesta směrem k nádraží ČD, před odbočkou prochází rovně přes trať. Míjí Statek na Kopaníku, křižuje silnici Saská – Nymburk.

Unikátní písečný přesyp Písty
Tady začíná cyklotrasa Nymburk – Písty, kde v přírodním parku Kersko – Bory čeká opravdový unikát. V objetí lesa se ukrývá písečný přesyp Písty. Ať tudy procházíte či projíždíte, najednou se vyhoupne zářící písečný přesyp. Nachází se v nadmořské výšce 180 – 190 m a jeho celková rozloha činí 3,7 ha. Již v roce 1951 byl vyhlášen přírodní památkou. Jedná se o jeden z posledních dochovaných písečných přesypů středního Polabí, označovaný jako nejkrásnější písečné chráněné území u nás. Písečná duna, která se zde vytvořila během čtvrtohor, je dosud pohyblivá. Geologický podklad tvoří štěrkopísková terasa, z níž působením větru vyvanuly nejjemnější částice písku, které se na terase nakupily. Je zde zastoupena celá řada typických pískomilných rostlin, například vzácná kostřava písečná, v okolí voní vřes obecný a pronikavá je také vůně borovic.

Přečtěte si:   Krásné Polabí

Odpočinek u jezera v Sadské
Další hezká zastávka je u jezera Sadská. To vzniklo zatopení písečného lomu. Tady je možnost koupání a opalování, ale na své si přijdou i rybáři. Jezero bývalo dříve přístupné celé a po celém svém obvodu, ale jeho část je dnes v soukromém držení a tak se volně přístupná část zmenšila. Přesto zůstává pěkným odpočinkovým místem.

Hradištko, jeho sakrální památky i jezdecká škola Equus Kinsky
Na trase narazíte také na obec Hradištko, o němž se zmiňuje již Kosmas ve své kronice „Chronica Boemorum“. Historie Hradištka souvisí s opevněním labské obory, které nechal zbudovat zlínský kníže Slavník v 10. Století z obav z nepokojných kmenů na pravém břehu Labe. Je zde několik významných sakrálních památek a také tu můžete najít jezdeckou školu Equus Kinsky, která pořádá v průběhu roku několik různých akcí, zvláště pak v zimním období vyhlášené vozatajské halové závody.

Slavnosti sněženek v Kersku a cesta Nymburačka, kudy prchala Eliška Přemyslovna z Prahy
Z Hradištka cesta pokračuje do vyhlášené rekreační zóny Kersko, které proslulo zejména díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi. Tady můžete posedět ve známé pivnici Hájenka, kterou jistě znáte ze známého filmu Slavnosti sněženek. Cesta po Nymburačce, cestě která má svou zajímavou pověst. Na konci května 1310 právě po Nymburačce odvážel do Nymburka Jan z Vartemberka Elišku Přemyslovnu z Prahy, kde jí Jindřich Korutanský usiloval o život.

Zastavit se můžete ještě v hotelu Modrá hvězda, který se nachází jen asi 200 m od archeologického naleziště Archeoskanzen Modrá. Cesta zpátky vede přes Sadskou a Zvěřínek, příjemnou cesta mezi poli a končí tam, kde trasa začínala: v Kostelní Lhotě.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *