burma, myanmar, peace

Mlčenlivost je základním principem uplatňovaným v rámci mediace. Víte ale, co to vlastně znamená a pro koho tato povinnost platí?

Proč je mlčenlivost základním principem

Díky principu mlčenlivosti mohou strany konfliktu na mediaci otevřeně mluvit o všem, co se sporné věci týká. Většinou si také vůbec poprvé mohou uvědomit celou věc v širším kontextu. Také mohou zcela otevřeně pustit své emoce. A mají jistotu, že to, co na mediaci řeknou nebo udělají, je nijak neohrozí.

Kdo má povinnost mlčenlivosti v mediaci

Mediačního jednání se zpravidla účastní více lidí. Typicky se jedná o strany sporu, jejich právní zástupce a jiné podpůrné osoby. Zákon o mediaci však říká, že mlčenlivost musí zachovávat pouze zapsaný mediátor.

To znamená, že zákon nestanovuje povinnost mlčenlivosti pro strany sporu, jejich advokáty ani pro jiné podpůrné osoby. Zároveň platí, že zákonem stanovenou povinnost mlčenlivosti nemají ani nezapsaní mediátoři.

Přečtěte si:   Jaká je cena mediace a nařízeného setkání s mediátorem?

Co když zapsaný mediátor tuto povinnost poruší?

Pokud se tak náhodou stane, nic vám nebrání v tom, abyste podali stížnost na mediátora prostřednictvím Ministerstva spravedlnosti. Pokud vám kvůli tomuto jednání vznikla nějaká škoda, můžete také na mediátorovi požadovat její náhradu.

A jak je to s nezapsanými mediátory?

Mediace se samozřejmě můžete účastnit i u nezapsaného mediátora. To znamená takového mediátora, který svou činnost vykonává na základě živnostenského oprávnění. Pokud o mlčenlivost z jeho strany stojíte, můžete si ji s ním dohodnout. Doporučit lze přistoupit k písemné formě.

Nezapomeňte ale, že pokud bude takový mediátor soudem předvolán jako svědek, nemusí soud dohodnutou mlčenlivost uznat.

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *