Maminkou ve čtyřiceti?

Narození dítěte je přelomovou událostí v životě každé ženy bez ohledu na její věk. Každé období má své výhody i složitosti, ale nejvíc otazníků vyvolává mateřství v období, kdy se ženě přehoupla čtyřicítka.

Zatímco matky dnešních třicátnic a čtyřicátnic rodily své první dítě většinou kolem dvacátého roku i dřív, jejich dcery do mateřství nespěchají. V dřívějších dobách byly totiž značně omezené možnosti seberealizace žen a tak nebylo divu, že naplnění jejich života spočívalo především v brzkém založení rodiny. Stalo se to jakýmsi standardem tehdejší doby. Dnes je všechno jinak, je možné cestovat i vzdělávat se doma i v zahraničí, užívat si, poznávat. Mateřství se odkládá na „potom“.

Žena tak posouvá hranici mateřství, baví se, cestuje, poznává řadu zajímavých lidí i míst, má dobrou práci, která ji baví a přerušit ji mateřstvím by představovalo velkou komplikaci. Když se však potom pro mateřství rozhodne, mnohdy zjistí, že na cestě za plněním svých snů o partnera přišla a že vlastně nemá dítě mít s kým. Je to poměrně častý jev. Tyto ženy po svém boku buď nemají muže žádného, nebo takového, kterému vyhovuje pohodlný život v němž se nemusí v ničem omezovat a který již o dítě příliš nestojí. Řada vztahů končívá v té době krachem a místo hledání výbavičky hledají muže.

Čtyřicátnice uvažující o mateřství to nemají lehké, přesto jich není málo. Plusem pozdního mateřství je totiž to, že tyto ženy mívají pro dítě odpovídající zázemí, disponují dostatkem životních zkušeností i trpělivostí a nadhledem. Minusem často bývá přehnaná  starostlivost o dítě, což se dá však dobře pochopit. Ze zdravotního hlediska je každé těhotenství u maminky nad čtyřicet považováno již preventivně za rizikové. Je zde vyšší pravděpodobnost vzniku vysokého tlaku, chromozomálních odchylek nebo třeba cukrovky. Tyto ženy musí absolvovat odběr plodové vody a jsou pečlivě sledovány lékařem. Jsou-li však v pořádku a zdravé, proti těhotenství ani v tomto věku nemusí být námitek.

 

 • Pro tento článek si můžete zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
  * (uveďte včetně http://)
  * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
  * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
  Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit!

  Cena za umístění reklamy pod tento článek je 80 CZK. Tato se zobrazí okamžitě po zaplacení přes platební bránu PAYPAL (tlačítko níže) a zůstane zde na trvalo. Počet reklam pod tímto článekm je omezen na tři. Přečtěte si prosím pravidla a doplňující informace.
Powered by pes502

Zanechejte odpověď

Copyright © 2012 Kvalitní.cz ·