stress, programmer, developer

Pravděpodobně jste se již někdy ve svém životě s trémou setkali. Tréma jako taková totiž neodmyslitelně patří k našemu životu. Proč ale tento stav vzniká? Jak přesně se může projevovat? A jak s trémou zatočit?

Tréma jakožto stresová reakce organismu

Pokud bychom se na celou věc podívali z biologického hlediska, můžeme jako trému označit různě intenzivní stresovou reakci našeho organismu. Tato reakce přitom ovlivňuje naše tělo, mysl i emoce.

Trému jako takovou můžeme přirovnat ke strachu. Ten naše tělo aktivuje a připraví jej na případný útěk. Objevuje se rozproudění krevního tlaku a také větší prokrvení svalů. Tělo je zkrátka a jednoduše připravené jednat. Rovněž dochází k přirozenému zbystření našeho vnímání. 

Pokud se však v našem těle objeví příliš velké množství stresových hormonů, dochází k jejich manipulaci mozkovými buňkami. V takovém případě nemohou jednotlivé informace správně proudit a propojovat se a může docházet k určitému paměťovému výpadku. Jakmile ale stresová situace poleví, zpravidla nemáme problém si na danou věc opět vzpomenout.

TIP: Přihlaste se na praktický výcvik koučinku a naučte se používat široké spektrum technik. 

Přečtěte si:   Mediace a facilitace: co mají společné a v čem se naopak liší?

Jak se tréma projevuje

Tréma se může u každého člověk projevovat individuálně. Mezi časté projevy se však řadí celková změna duševního stavu. Zaznamenat můžeme také změny týkající se duševního výkonu a potíže se soustředěním.

Jak s trémou úspěšně zatočit

Ze všeho nejdříve lze doporučit, abyste si uvědomili, že svůj život máte pevně ve svých rukách. Odpovězte si na to, proč jste se vlastně do dané situace dostali a zda se jedná o vaši osobní volbu. 

Pomoct vám může také to, když si na papír přehledně sepíšete seznam svých obav a k tomu opatření, která učiníte, abyste těmto obavám zabránili. 

Nezapomeňte se na akci, ze které máte strach, vždy dobře připravit. Myslete na možnost případné improvizace. Pokud se vaše tréma týká nějakého veřejného vystoupení, nebojte se své pocity sdělit posluchačům. Uleví se vám. 

Pamatujte na to, že tréma je pouze v naší hlavě. Opakujte si, že se nejedná o nic reálného. Ujistěte sami sebe o tom, že už jste v životě zvládli horší věci a že se není čeho bát. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *