Cat Pet Feline Animal Mammal  - dahliane / Pixabay

I když se říká, že se spolu tato dvě zvířata zásadně nesnesou, nemusí to být úplně pravda. Pokud totiž dáme naší čtyřnohé společnici prostor, kam je schopná jednoduše uniknout, nebude jí přítomnost psího parťáka v domácnosti nijak vadit. Pomoci vám může třeba kukaň pro kočku nebo dobře zvolené šplhadlo.

Existuje několik možných situací, během nichž musíme seznámit kočky a psy. Začneme tou nejjednodušší – tedy u dospělé kočky a čerstvě doneseného štěněte.

Jak připravit dospělou kočku na příchod psa

Mláďata spolu všeobecně vychází dobře a leckdy si najdou cestu i k srdci větších zvířat. Ideální by bylo pořídit kotě a štěně zároveň, koupit malého psíka ke kočičí paní domu je pak tak druhá nejlepší varianta. Počítejte však s tím, že štěňata jsou hravá. A ať chcete nebo ne, dokáže to lézt čas od času vaší kočce na nervy (záleží samozřejmě na její povaze).

Vždy by tedy měla mít možnost někam utéct a a schovat se. A co víc, kočky bývají rády takříkajíc nad věcí, takž vysoko umístěné kukaně či šplhadla jsou pro ně v tomto ohledu nejlepší. Jinak vám budou neustále balancovat po skříních či po záclonách (v tom horším případě). Pes navíc začne kočku respektovat jako dominantního tvora v celém prostoru – jednoduše proto, že za ní všude nemůže.

Dospělý pes vs. kotě

U této varianty bývá problém trochu jiný. Tady naopak musíte dopřát únik malému kotěti. A to tak, že mu vytvoříte místo, kam se za ním pes jednoduše nedostane. Může jít o různé průlezy, krabice, přepravky apod. Vždy je však důkladně zabezpečte proti vniknutí psa, ale zároveň uzpůsobte tím způsobem, aby se kotě necítilo zahnané do kouta. Musí jít zkrátka o jeho osobní prostor, kde je svým vlastním pánem.

Přečtěte si:   Pěnové puzzle na podlahu

A jak by mělo seznamování probíhat? Kotě vždy při prvním seznámení držte v náručí a dopřejte mu pocit bezpečí. Svému psímu společníkovi tím zároveň dáte najevo, že nejde o žádnou novou hračku, ale o plnohodnotného člena domácnosti.

Když seznamujete dvě dospělá zvířata

Nejhorší je pak samozřejmě seznamování dvou dospělých zvířat, i to však lze do jisté míry zjednodušit díky výše popsaným radám. Musíte však být připraveni na to, že si spolu zkrátka a dobře sednout nemusí.

Dobrou variantou je také pokusit se zneutralizovat prostor, ve kterém se potkají. Původní zvíře má samozřejmě svou část domácnosti i různě označkovánu nebo označenu. A právě tohoto značení je třeba se zbavit. Důkladně vytřete, nejlépe saponátem či vodou s octem. A octem také vyčistěte všechny textilie a další prostory, které by mohly nasát zvířecí pach. Pán (paní) domu se pak nebude cítit tak sebejistě, a mnohem spíše nového člena domácnosti přijme.

Vyplatí se také nakoupit nové pelíšky, hračky a další pomůcky, které pomohou rozptýlit pozornost obou zvířat. Nejhorší, co můžete udělat, je vypustit nové zvíře jen tak do vašeho bytu či na dvorek zcela bez přípravy. Něco podobného zkrátka nedopadá dobře.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *