Todo Lists Tasks Tasks List List  - viarami / Pixabay

Doznívající následky koronavirové pandemie naši psychiku ještě s největší pravděpodobností ovlivní. Jak lidská psychika funguje v době nebezpečí? A jak funguje mysl v období izolace?

Lidská psychika v době nebezpečí

Lidská psychika symbolizuje poměrně složitý systém. Jakmile vnímáme nebezpečí, vybudí nás naše psychika k větší aktivitě, díky čemuž poté dokážeme lépe fungovat. Ale pokud tento stav trvá příliš dlouho, nastává obvykle psychický propad. Období relativního klidu po předcházející bouři s sebou proto většinou přináší nejvíce psychických kolapsů a špatných nálad.

TIP: Absolvujte praktický výcvik koučinku, který je vhodný jak pro budoucí kouče, tak i osoby, které pracují v přímém kontaktu s lidmi.

Na začátku nás spojovala myšlenka společné obrany

Když v České republice, a potažmo i v celém světě, vypukla koronavirová pandemie, bylo to pro nás v určitém ohledu nové. A prakticky všechny nás spojovala myšlenka společné obrany před nepřítelem, která se projevila v obrovské vlně solidárnosti, šití roušek apod.

Postupem času se však ukázalo, že koronavirus nezmizel a jen tak pravděpodobně nezmizí. Z tohoto důvodu nás začala přepadat nuda, skepse a určitá ustrašenost.

Jak funguje naše mysl v době izolace?

Dá se říct, že izolace u nás trvala poměrně dlouho. Společně se zmatenými vládními postupy přitom posílila obecnou nejistotu a v našem jednání se začaly objevovat nové vzorce.

Mentálně jsme začali zažívat pocit ustrnutí a mnoho z nás zaujalo strategii čekání na Godota. Říkali jsme si, že nemá cenu teď něco dělat, nebo se do něčeho většího pouštět. A že zkrátka počkáme a uvidíme.

Je přitom třeba říct, že období návratu k normálu je pro mnoho lidí psychicky mnohem náročnější než stav bezprostředně předtím. Něco podobného ostatně běžně zažívají například kosmonauti nebo maratonští běžci.

V první čtvrtině své expedice nebo běhu totiž zažívají vzrušení kombinované s obavami. Ve druhé čtvrtině přichází čas na pocity znuděnosti či skleslosti. Následně se může objevit krize. Lidé jsou podráždění, úzkostní a mají strach, zda to opravdu zvládnou. Až závěr všeho přináší uvolnění, konstruktivní řešení a novou motivaci.

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *