Kde jsou ty časy, kdy na vypracování práce do školy byly potřeba knihy a papír. Nyní potřebuje PC pro studium každý student. Rodiče tak stojí před výzvou, zda pořídit stolní PC nebo studentský notebook. 

Hlavní kritéria výběru

Základem při rozhodování je účel, pro který bude počítač užíván. Pokud pořizujete počítač žákovi základní školy, nepředpokládá se, že by jej někdy potřeboval sebou ve škole. Naopak student vysoké školy sebou počítač bude vozit na přednášky a případně na kolej.

Také je třeba se zamyslet, zda pořizujete studentský počítač pouze na studium, nebo bude sloužit i k hraní PC her. V neposlední řadě je třeba zvážit prostor na pracovním stole, protože pokud by stolní studentský počítač zabral většinu stolu a Vaše dítě pak nemělo místo pro psaní úkolů a učení, je to samozřejmě špatně. 

Stolní počítač

U stolního počítače stále platí, že je zde výhodný poměr cena/výkon. Avšak u pořizovací ceny stolního PC musíte počítat s dodatečnými výdaji na myš, klávesnici, monitor a reproduktory, což celkovou cenu výrazně navýší.

Výhodou stolního počítače je možnost jej dle potřeb rozšiřovat. Další nespornou výhodou je velikost monitoru, která je větší než u notebooků. Ale právě toto může být sporné, protože monitory svou velikostí mnohdy od koupi stolního počítače odrazují, protože zabírají hodně místa na stole.

Pokud má počítač zároveň sloužit k hraní PC her, je bezesporu mnohem lepší variantou stolní počítač. Nejen díky lepšímu rozlišení monitoru, ale i vyššímu výkonu a větší kapacitě stolního PC.

Přečtěte si:   Jak se nespálit při výběru sedací soupravy

Notebook 

Jeho největší výhodou je, že jej můžete mít neustále po ruce. Jak již tedy bylo zmíněno, je ideálním řešením pro studenty vysoké školy, kteří si počítač již nosí do školy, případně i studenty střední školy kteří jsou přes týden ubytovaní mimo domov.

Hmotnost je tedy největší výhoda notebooku oproti stolnímu počítači. Nevýhodou notebooku je pak baterie, kterou musíte kontrolovat, abyste ji měli stále nabitou. A s baterií je spojena další nevýhoda spojená se stárnutím baterie, kdy postupně ztrácí svou kapacitu a notebook vyžaduje častější nabíjení. 

Monitor u notebooků mívá menší rozlišení, což je nevýhodou právě pro ty, kdo chtějí na svém studentském notebooku hrát zároveň hry. 

I u notebooku je třeba počítat s dalšími výdaji, pokud k němu budete chtít myš či reproduktory, ale na rozdíl od stolního PC se jedná o položky nepovinné.

Je třeba také zmínit, že při přenosu z místa na místo může lehce dojít k jeho poškození a následná oprava je poté dražší než u stolního PC. 

Kdo je tedy vítěz – stolní PC nebo notebook?

Na toto žádná správná odpověď není. Nedá se totiž jednoznačně napsat, že ideální počítač pro studenta je notebook nebo stolní počítač, protože potřeby každého studenta jsou jiné. Jak již bylo zmíněno, je třeba si zodpovědět na základní otázku – k čemu bude studentský počítač sloužit?

Bude na něm student pracovat s graficky náročnými programy, hrát na něm PC hry a nepotřebuje jej mít stále po ruce? Pak je jasnou volbou stolní počítač. Bude počítač naopak potřebovat mít neustále u sebe, využívat jej bude ke sledování seriálů, brouzdání na internetu a psaní seminárek? Pak je pro něj ideální notebook.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *