Průměrný Čech vypije přes 14 litrů čistého lihu ročně, což je dvojnásobek světového průměru, navíc v době pandemie, lockdownu, karanténních opatření a práce z domova Češi pijí podle průzkumů ještě více. Počet alkoholiků, a především alkoholiček, roste. Napovídají tomu čísla nově příchozích klientů, kteří se rozhodli pro terapii i průzkumy zdravotních pojišťoven. Kdy se jedná o ještě o bezpečné pití alkoholu a kdy je už vhodné vyhledat odbornou pomoc?

Alkoholikem z mnoha příčin

Potácející se postava s červeným nosem neschopná říci kloudnou větu s lahví v ruce? Tak si lidé představují typického alkoholika, to však neodpovídá realitě. Většina závislých lidí vypadá zcela normálně, nadto závislou na alkoholu se může stát maminka na rodičovské dovolené i špičkový manažer s vysokým platem, důležité je totiž hledat příčinu pití alkoholu. Tou může být stres, nadměrná pracovní zátěž, strach ze ztráty zaměstnání v nynější pandemické krizi nebo obavy z onemocnění, vlivem konfliktů v domácnosti v souvislosti s lockdownem nebo pití coby únik z reality života. Hranice mezi bezpečným a vysokorizikovým pitím alkoholu je navíc velmi tenká.

Přečtěte si:   Hudba Gregoriánů aneb Gregoriánské chorály tak trochu jinak

Více než 3 dcl vína denně

Pro muže je takovou pomyslnou hranicí 3 dcl vína denně, u žen přibližně poloviční dávka, přičemž odborníci nedoporučují pití alkoholu vůbec. Každé pití alkoholických nápojů je zdraví škodlivé, v jakékoli míře, a neexistuje prospěšné pití, byť v malých dávkách, protože může vést k falešné představě o vhodnosti a závislosti.

A jak se zbavit závislosti na alkoholu, když cítíme, že alkohol získává navrch nebo jej používáme jako lék na stres, úzkost, nespavost či špatnou náladu způsobenou nynějšími událostmi nebo trpíme pověstnými „okny“ po pravidelných tazích či dýcháncích?

Včasná léčba je rychlejší a úspěšnější

Při včasném uvědomění si problému a vyhledání odborné pomoci bývá léčba alkoholismu velmi účinná a rychlá. V rámci psychosociální pomoci se také nabízí ambulantní terapie kontrolované konzumace alkoholu s důrazem na posílení sebekontroly a pochopení rizikových faktorů pro nadměrné pití daného klienta. První kontakt je navíc možný online pomocí videohovoru přes platformy typu whatsapp, skype nebo messenger.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *