Bylinky lidé odedávna používali při různých obtížích a onemocněních. Zvláště babky kořenářky přesně věděly, na jaký neduh která bylinka zabere. 

Medicína od těch dob do dnešního dne udělala obrovský pokrok, ale lidé se k této prastaré moudrosti zase vrací. Byliny totiž disponují léčivou silou a přírodní medicína v mnoha případech pomáhá stejně dobře, jako chemicky vyrobené léky, navíc bez vedlejších účinků. Současná medicína má své nezastupitelné místo a disponuje širokou škálou léčebných prostředků. Ne vždy je ale nutné hned sahat po tabletce, když existuje jiná, přírodní alternativa.

Tip pro čtenáře: Potlačení únavy a zlepšení nálady, to je bílý kratom z obchodu Nejlpepsikratom.cz

Bylinky navíc působí komplexně a ovlivňují celé tělo, obsahují vitamíny, minerály a další prospěšné látky. Ve srovnání s léky sice zabírají pomaleji, ale jejich účinek bývá poměrně stabilní. V případě bylinek platí dobře známé přísloví, že trpělivost nejen růže přináší. Ve většině lékáren a prodejen zdravé výživy lze zakoupit sušené byliny, nebo již cíleně sestavené bylinkové čaje.

KVĚT LÍPY
Lipový květ působí při rýmě, kašli či u horečnatého zánětu průdušek. Působí protizánětlivě a zklidňuje.

PODBĚL
Tiší suchý kašel, pomáhá uvolňovat zahlenění a usnadňuje odkašlávání. Výluhem z podbělu se kloktá při zánětech dutiny ústní.

ČERNÝ BEZ
Ocet z černého bezu v podobě obkladů na zápěstích či kolem kotníků účinně snižuje teplotu. 

FENYKL
Se zažívacími potížemi a si poradí fenykl. Semena této rostliny jsou již po celá staletí používána jako lék proti nadýmání při plynatosti a trávicích potížích. Ulevuje od bolestí žaludku a křečí trávicí soustavy. Už malým dětem se vařívá na bolavé bříško fenyklový čaj.

HEŘMÁNEK
Něžný heřmánek  disponuje protizánětlivými, protialergickými a desinfekčními účinky, má dobrý vliv na zažívání a dokonce posiluje imunitu. Zevně se používají obklady z jeho odvaru na špatně se hojící rány či alergické kožní projevy, ale také na ošetření pokožky hlavy a vlasů.

Přečtěte si:   Jdete poprvé do posilovny? Víme, jak se připravit!

HLOCH
Květy hlohu a jsou účinnými pomocníky při nespavosti a neklidu. Dokáží posílit srdce a prokrvit cévy.

JAHODNÍK
Pomáhá při křečích žaludku a břicha, doporučuje se jej užívat při nechutenství. Užívá se při bronchitidě, laryngitidě či průduškovém astmatu, neboť usnadňuje odkašlávání. Pozitivně působí při žlučníkových kamenech.

KOPŘIVA
Hodně se dnes hovoří o detoxikaci organismu. Znečištěné prostředí, ne vždy kvalitní strava, zbytky chemie v organismu, to je vše, co zanáší naše tělo. K jeho pročištění dobře poslouží „obyčejná“ kopřiva. Kromě detoxikačních má i diuretické (močopudné) vlastnosti, pomáhá  při kloubních potížích nebo ři některých ekzémech. Lidem trpícím alergiemi ulevuje od alergických příznaků.

MÁTA
Voňavá máta je vhodná při střevních potížích, tlumí i bolest. Podporuje vylučování žluče, uvolňuje případné křeče, zabraňuje nadýmání, má i protiprůjmový účinek. Dokáže mírnit bolest, má i osvěžující a protizánětlivé účinky.

LEVANDULE
Odvar z levandule ulevuje od bolestí hlavy a uklidňuje nervy. Má mírný močopudný účinek a upravuje střevní činnost.

MEDUŇKA
Spánek snadněji navodí meduňka, která má celkově uklidňující účinek. Zpomaluje tep, snižuje krevní tlak a ulevuje při migrénách. Její léčivé účinky znali již staří Řekové a Římané a mniši z ní vyráběli proslulé karmelitské kapky.

 MATEŘÍDOUŠKA
Používá při nachlazení, zahání žaludeční potíže i případné křeče v žaludku, ulevuje nejen při plynatosti, ale i při migréně a závratích, pomáhá na ledvinové a močové kameny. Zevně se užívá ve formě obkladů nebo koupelí při hnisavých ranách.

ŘEBŘÍČEK

Je nejen dobrým pomocníkem při onemocnění průdušek, ale dokáže také podporovat trávení, takže se využívá při léčbě nechutenství. Má protizánětlivé účinky a napomáhá hojení.

Uvedené byliny mají většinou širší spektrum užití a samozřejmě je to jen zlomek z těch, které nám pomáhají.  Na to by však pár řádek nestačilo.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *