Coty, Houbigant, Guerlain… pokud se jen trochu zajímáte o historii parfémů, pak docela jistě víte, co tato nenápadná jména znamenají. A také víte, že mezi nimi chybí ještě jeden voňavkářský mistr – nebo spíše mistryně. Je jí Jeanne Lanvinová (1867-1946), díky níž spatřily světlo světa opravdové skvosty.

Dalo by se říci, že jde o první profesionální tvůrkyni parfémů na světě.  A přitom už jako náctiletá začínala zcela jinak – výrobou klobouků pro urozené dámy. Bylo jí třináct, když začala do domácností doručovat své osobité výtvory. Tehdy se jí říkalo „malý omnibus“, protože všude, kde mohla, cestovala pěšky. Neměla totiž dostatek peněz, což se naštěstí velmi brzy změnilo. Její kloučky totiž u dam získávaly na značné oblibě.

Třípokojový salón – aneb tam, kde Lanvin sídlí dodnes

Díky tomu si mohla brzy otevřít svůj vlastní salón a to v ulici Faubourg-Saint-Honoré, kde byste firmu Lanvin našli dodnes. A brzy pronikla i do dámské módy. Narodila se jí totiž holčička, kterou odmalička zásobovala  ručně šitými šatičkami. A ty se ženám, které k Lanvinové chodily pro své klobouky, tak líbily, že je chtěly i pro svoje dcerušky…

S prvním parfémem málem neuspěla

A odtud byl už jen krůček k prvnímu parfému. V roce 1925 tak Lanvinová vymyslela zajímavou kompozici šeříku, narcisu a konvalinky, kterou poslala do oběhu pod názvem Mon Péché, což přeloženo znamená Můj hřích. Ve Francii však neuspěla. Ale nevzdala se, místo tohoto změnila parfému jméno na anglické My Sin a vyrazila s ním do Ameriky. Obchody šly lépe, takže v roce 1927 přišel na trh další kousek. Arpège, který najdeme na trhu dodnes.

Přečtěte si:   Aby byly vlasy korunkou vaší krásy

Arpège – vstup na světový trh

Jeh složení neznáme a dodnes je přísně tajeno, ovšem vytušit lze přítomnost mechu a ambry. Jeho charakteristickým poznávacím znamením se stal černý „knoflík”, který uzavíral flakón. Dodnes se vyrábí ručně. A na flakónku najdete postavu Lanvinové v plesových šatech, sklánějící se ke své malé dceři. Asi nepřekvapí, že se tento obrázek stal brzy symbolem pro značku jako takovou.

A mimochodem – parfém Arpège se dočkal i své variace, nesoucí název Eau de parfum Arpège, což je jemná květinová vůně, zahrnující v sobě více než 60 vonných tónů. Zcela jasně jí však dominují konvalinky a jasmín.

Za parfémy do kabelky vděčíme Cotymu

Ovšem ne ve všem byla paní Lanvinová dokonalá. Pokud vás zajímá, kdo zařídil, abyste si své oblíbené vůně mohly vzít kamkoliv s sebou, pak vás musíme odkázat na legendárního francouzského návrháře Francoise Cotyho (1874-1934).

Právě jeho napadlo nalít velmi drahé parfémy do menších lahviček, které se hodily i do miniaturních kabelek a zároveň umožňovaly úplně každému, aby si svou oblíbenou vůni pořídil. Coty také začal jako první s masovou produkcí parfémů pro světový trh. Proto se mu přezdívá také „otec parfémového průmyslu.“

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *