Pocení patří k přirozeným procesům těla. Když se ale potíte nadměrně i v situacích, které nesouvisí s tělesnou aktivitou nebo se stresem, může se stát nadměrná tvorba potu nepříjemnou záležitostí.

Naše tělo se pocením ochlazuje. Až 80 % tělesného tepla odchází přes pokožku a zbylých 20 % odvádí potní žlázy umístěné zejména v podpaží. Nadměrné pocení neboli hyperhidróza postihuje jak muže, tak ženy. Nejčastěji se vyskytuje právě v oblasti podpaží a nemívá zcela jasnou příčinu. Přesto jde o velmi nepříjemný problém, a to jak estetický, tak bohužel i společenský. Při nadměrném pocení dochází k výskytu potu i během klidu a bývá ve spojení s emocionálním vypětím. Další příčiny hyperhidrózy jsou například Obezita, Onemocnění štítné žlázy, Nedostatek vitamínu D, … více zde.

Trápí i vás nadměrné pocení? Udělejte si test jeho intenzity

Hyperhidrózu lze rozdělit do 4 stupňů, podle kterých lze určit, jak závažné nadměrné pocení je. Sami si můžete vyzkoušet, do které skupiny byste se zařadili:

Stupeň 1: pocení se nedá rozeznat a nijak neomezuje vaše denní aktivity.

Stupeň 2: pocení je snesitelné a vaše aktivity omezuje jen občas.

Stupeň 3: pocení je těžko snesitelné a jste často omezeni během svých denních aktivit.

Stupeň 4: pocení je nesnesitelné a jste trvale omezeni v denních aktivitách.

Odstranění nadměrného pocení pomocí botulotoxinu nebo laseru

S nadměrným pocením se dá v dnešní době celkem úspěšně bojovat. Na pražské klinice estetické, žilní a miniinvazivní plastické chirurgie BcD Clinic mají výborné zkušenosti s využitím aplikace botulotoxinu nebo laserovým odstraněním pocení.

Aplikace botulotoxinu

Odstranění nadměrného pocení za použití botulotoxinu se doporučuje u středně závažných případů. Botulotoxin je do podpaží ošetřeného znecitlivujícím krémem aplikován tenkou jehličkou. Během 2–5 dní nastupuje účinek – zabránění převodu vzruchu směrem od nervových vláken směrem do podpaží. Účinek vydrží 6–12 měsíců, ale může ho omezit pobyt v horku (zejména letní měsíce) nebo velmi intenzivní sportování. Po odeznění účinku je nutné zákrok opakovat.

Přečtěte si:   Pánské sportovní dresy? Nezbytná součást kolektivních sportů!

Laserové odstranění pocení

Druhým způsobem je odstranění nadměrného pocení pomocí laseru. Tento postup se doporučuje u těžkých forem nadměrného pocení. Nemusí dojít k úplnému odstranění pocení, ale účinek této metody je delší a u 70–90 % osob dochází k výraznému nebo dokonce úplnému odstranění pocení. Laserové odstranění pocení se provádí tenkým vpichem do znecitlivělého podkoží. Pomocí vpichu je zavedeno laserové vlákno, které oblast silně prohřeje. Dochází k fibrotizaci a následnému zániku potních žláz. Po zákroku může být oblast citlivá a je vhodné 24 h po zákroku přikládat kompresní obvaz. Přibližně týden není doporučeno sportovat. Efekt laserového odstranění pocení může přetrvat i několik let. Pokud je aktivita potních žláz velmi vysoká, může se zákrok po několika měsících opakovat.

Další metody vedoucí k odstranění pocení:

  • Využití kvalitních antiperspirantů – při silném pocení je účinek mnohdy minimální.
  • Lontoforéza – jedná se o ponoření postižených oblastí do vodní lázně a zavedení malého množství elektrické energie do vody. Účinek této metody bývá velmi slabý a zákrok je nutné často opakovat.
  • Chirurgické odstranění potních žláz – při operativním vyjmutí žláz hrozí zjizvení tkáně a opakovaná tvorba nových žláz.
  • Hrudní sympatektomie – zákrok, při kterém jsou přerušeny nervy přenášející vzruch do oblasti pocení. Rizikem je poškození dalších nervů.

Další metody léčby nadměrného pocení naleznete např na wikipedii.

K efektivním, rychlým a bezpečným metodám patří bezesporu laserové odstranění pocení nebo aplikace botulotoxinu do podpaží. Tyto prověřené metody vám dopřejí úlevu jak v osobním, tak společenském životě bez dalších vedlejších účinků nebo omezení.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *