Občas se člověk může dostat do situace, kdy prostě potřebuje půjčit peníze. Rozbije se pračka, lednička nebo auto, vypadne nečekaně jeden z příjmů, objeví se nějaký neočekávaný nedoplatek nebo dítě potřebuje peníze na školní výlet či jazykový kurz.

V dnešní době není až takový problém půjčku získat, a to dokonce rychlostí blesku. Na trhu s úvěrovými produkty je velká spousta poskytovatelů a vybrat toho správného není vždy jednoduché. Proto je dobré rozdělit si je podle kritérií. Tedy podle toho, na co a jakou půjčku potřebujete.

Kreditka, kontokorent, nebo půjčka?

V první řadě je dobré se rozhodnout, jaký typ úvěrového produktu potřebujete. Pokud se jedná jen menší částku, o které víte, že ji brzy vrátíte, ale zároveň máte pochybnosti, jestli peníze nebudete například za měsíc opět potřebovat, může být dobrou volbou kreditní karta nebo povolené čerpání do mínusu na vašem účtu (kontokorent).

Pokud ale potřebujete větší částku, kterou budete raději splácet a pak se jí jednou pro vždy zbavíte, je lepší půjčka. Ovšem i půjčka může být jen v řádu tisíců korun. I zde je pak několik možností. Pokud tedy potřebujete nižší částku, ale nechcete mít z nějakého důvodu možnost čerpat opakovaně, zvolte raději půjčku.

Bankovní vz. Nebankovní

Velké dilema nastává u volby mezi bankovními a nebankovními poskytovateli. Podíváme se nyní na to, jaké výhody nabízí bankovní půjčky a jaké naopak půjčky nebankovní.

Bankovní půjčka

Ve většině případů můžete v bance dostat nižší úrok, než jaký vám nabídnou nebankovní společnosti. Nemusí to však být nutně pravidlo. Určitě je dobré žádat o půjčku u té banky, kde máte účet, případně nějakou delší historii. Velkou výhodou je, že po schválení, které už i v bankách bývá rychlé, máte peníze ihned na účtu a můžete s nimi manipulovat. Nevýhodou však je, že banky mívají přísnější podmínky pro schválení žádostí.

Nebankovní půjčka

Zde bývá obrovskou výhodou mírnější proces schvalování. Dost často narazíte i na možnost získat půjčku bez doložení příjmu.

Přečtěte si:   Nemůžete sehnat práci? Využijte možnosti rekvalifikace!

Mezi nebankovními půjčkami najdete také možnost tzv. krátkodobých půjček. To jsou takové, kdy půjčenou částku (zpravidla do 10 000 až 30 000 Kč, dle poskytovatele a vaší historie u dané společnosti) nesplácíte pravidelně měsíčně, ale splatíte ji jednorázově po uplynutí dohodnuté doby.

Velká nebo malá půjčka?

Jedním z velkých rozhodovacích kritérií je, kolik vlastně potřebujete půjčit.

Pokud je to v řádů tísícovek, můžete zvolit již výše zmíněnou kreditní kartu, kontokorent nebo krátkodobou půjčku. Nemusíte ale nutně volit půjčku nebankovní jen proto, že potřebujete málo peněz. I banky nabízí půjčky v nižších částkách.

Pokud ale budete potřebovat vyšší částku, a to v řádů vyšších desetitisíců a statisíců, doporučujeme obrátit se na banku, pokud máte tu možnost. S největší pravděpodobností zde dostanete nižší úrok a nebude třeba žádné jištění a ručení. Jestliže ale nemůžete doložit příjem, případně máte nějaký škraloup v registrech dlužníků, budete muset žádat u nebankovní společnosti. Tady ale budete muset hodně hledat, protože ne každý nebankovní poskytovatel nabízí vyšší částky. A když, tak často s nějakým ručením, až už další osobou nebo nemovitostí.

Na co se dále zaměřit při výběru půjčky:

  • Výše úroku a RPSN – Je důležité vědět, kolik u půjčky přeplatíte. RPSN (roční procentuální sazba nákladů), která obsahuje všechny poplatky, jež jsou s půjčkou spojeny, je pro vás důležitým vodítkem u půjček se splácením déle než jeden rok. U kratších půjček se raději dívejte jen na procenta úroků a poplatky – Například u krátkodobé půjčky ve výši 10 000 Kč, s jednorázovým poplatek 1500 Kč a dobou splatnosti 30 dní, kde i přes to, že vám nenaskočí žádné další úroky, bude RPSN obrovské. V těchto případech však nemá až takovou vypovídací hodnotu.
  • Aktuální akce – Spousta poskytovatelů, ať už bankovních či nebankovních, nabízí často různé akce. Například to může být první půjčka zdarma, možnost odložení první splátky atd.
  • Recenze – Pokud už máte nějaký užší výběr, zkuste na jednotlivé poskytovatele a jejich půjčky najít recenze. Určitě se vám vyplatí nějakou tu dobu jejich pročítáním na internetu strávit.
  • Srovnávače – Můžete také využít různé internetové srovnávače půjček.
Zajímavé příspěvky z rubriky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.