Boys Play Outdoors Children Kids  - yogendras31 / Pixabay

Chůze a běh jsou nejpřirozenějšími formami lidského pohybu. Tento pohyb snižuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice, zlepšuje spánek, zpomaluje rozvoj osteoporózy. Při chůzi a běhu se do těla uvolňují látky, které podporují pocit klidu a pohody, zmírňují deprese a dokonce i bolest a tak by se dalo pokračovat ještě hodný kus dál.

Je dokázáno, že tělesný pohyb v délce trvání 10 minut 3x denně přináší srovnatelný účinek, jako celých 30 minut cvičení. Ne všichni mohou či chtějí cvičit a tak je vhodnou formou obyčejná chůze a běh. Zátěž lze velice snadno postupně navyšovat. Pokud si navyknete na svižnou půlhodinovou procházku několikrát do týdne, je jisté, že jste pro své zdraví udělali to nejlepší. Ale aby chůze a běh byla pohodlná, je zapotřebí vybrat si správný oděv a zvláště správnou obuv.

Jak vybrat správné boty na chůzi

Na chůzi volte měkké sportovní boty s vypolstrovanou patou, která dokáže velmi dobře tlumit otřesy a chrání tak vaši páteř. Pokud vám tento způsob pohybu  „zachutná“ a rozhodnete se pro rekreační běh, věnujte výběru své běžecké obuvi přiměřenou pozornost. Správně zvolená běžecká obuv je předpokladem toho, aby vaše pohybová aktivita přinesla jen, co přinést má. Navíc vám ji dokáže zpříjemnit. Ti, kteří jsou si vědomi důležitosti tlumení a stability nohou, výběr běžecké obuvi rozhodně nezanedbávají. A nemusí jít o profesionální sportovce, ale o všechny ty, kteří se tomuto sportu věnují rekreačně.

Není bota jako bota

Podle toho, jaký druh běhu si vyberete, volte obuv. Běžecké boty se sice na pohled mohou zdát podobné si jako vejce vejci, ale dělí se na kategorii silniční, sálovou, terénní a také třeba na závodní a tréninkovou. Kritériem správného výběru je vždy stanovení typu vašeho chodidla a míry jeho supinace či pronace. Nevíte, co tyto výrazy znamenají?  Jsou to termíny označující způsob došlapu, který má vliv na to, jestli se boty budou sešlapávat na vnějších nebo vnitřních hranách. Záleží na tom, do jaké kategorie se řadíte. Prohlédněte si pozorně své běžné boty, které nějaký čas již nosíte a zjistíte, patříte-li mezi supinátory nebo pronátory, či zda jste z těch šťastných, kteří netrpí žádnou výraznou vadou došlapu. Běžecká obuv má celým svým spektrem většinou zavedené označení, podle něhož poznáte, o jaké boty se jedná. Zda pro ty, kteří žádnou vadou došlapu netrpí, nebo pro osoby se stupněm pronace či supinace.

Přečtěte si:   Proč je kyslík tak důležitý pro život?

Stélka a její důležitost při výběru kvalitní běžecké obuvi

Běžecké boty se vyznačují anatomicky tvarovanou stélkou – některé z nich ji mají pevnou, jiné vyjímatelnou. Záleží na vás, co vám bude lépe vyhovovat. Kvalitní boty jsou vyrobeny z lehkého a prodyšného materiálu, přičemž jím může být jak pravá kůže či moderní syntetický materiál, tak textilie, která je hitem posledních let. Při výběru nezapomeňte také na to, jestli hodláte být výhradně běžci za slunného počasí, nebo jestli vás počasí nerozhází. Pokud vám tento sport zachutnal, možná se vás bude týkat výběr krosové obuvi, která má ochranu proti vodě a nepřízni počasí. Běžecká a veškerá sportovní obuv by neměla být oblastí, kde se budete snažit za každou cenu ušetřit. Jedná se totiž o investici do vaší budoucnosti.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *