CavemanMáte-li rádi humor a chcete se opravdu od srdce zasmát a pobavit se, navštivte divadelní představení Caveman. Po shlédnutí této jedinečné One Man Show budete domů odcházet otírajíc si slzy smíchu a navíc možná pak lépe pochopíte, proč se muži a ženy často hádají a také jak těmto hádkám předejít.

Caveman vyprodává hlediště
Hru „Caveman“, neboli „Obhajobu jeskynního muže“, napsal americký autor Rob Becker a hra plní hlediště divadel všude, kde je uváděna. Je humorným pojednáním o tom, co zejména ženy pospolu tak rády řeší – o rozdílech mezi muži a ženami. Uvedena byla poprvé na Brodwayi v divadle Helen Hayes a stala se nejdéle hraným představením jednoho herce v historii Brodwaye. Její autor ji napsal v mezi lety 1988 – 1991, v době kdy studoval antropologii, prehistorii, sociologii, psychologii a mytologii. A opravdu se mu povedlo mistrovské dílo. Na lístky se stojí dlouhé fronty a často jsou skvělým dárkem blízkému od toho, kdo představení sám již shlédl a ví, že daruje skvělou zábavu.

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše?
Caveman s nadhledem a humorem otevírá téma rozdílnosti mezi mužem a ženou. Mezi oběma pohlavími dochází často k nejrůznějším nedorozuměním a leckdy to vnímáme, jako bychom pocházeli z rozdílných planet. Rob Becker zúročil své znalosti, rozvedl myšlenku, že ženy a muži jsou v podstatě dvě rozdílné kultury a pokusil se vysvětlit existující rozdíly. Hra uvádí řadu příkladů z běžného všedního života a je zcela originálním pohledem na dva odlišné světy.

Lovci a sběračky
Autor přirovnává muže k lovcům a ženy ke sběračkám. Když jde nakupovat muž, vyráží na lov. Potřebuje obyčejnou bílou košili? Nevybírá, nekochá se, jde přesně za svým cílem. Jakmile „kořist uloví“, je spokojený a odchází. Jde-li nakupovat žena, vyráží „sbírat“. Vydrží v obchodním centru dlouhé hodiny, aniž by ji to vysilovalo. Naopak – ženě nakupování dodává energii. Žena neloví, ale na rozdíl od muže vybírá, kombinuje, vymýšlí, osahává, zkouší a kochá se.

Přečtěte si:   Jak vylepšit vzhled staré kabelky

Proč ten dělá to a ten zas ono…
Ve hře se tak dozvíte nejen, proč ženy rády nakupují a muži nakupování nesnáší, ale také proč muži ženy neposlouchají při sledování fotbalu, proč nevidí, že byly u kadeřníka, nepoznají, že je doma čerstvě vytřeno. Muži zjistí, proč je ženy dle nich bezdůvodně urážejí, byť nic neudělali a možná zjistí, proč jsou v očích žen, jak říká Caveman, „kreténi“. Autor prostřednictvím své hry říká co už většinou víte, jen jste to nedokázali formulovat. Caveman pravděpodobně neotočí vaše chování o 180°, ale dá vám odpověď na nejednu otázku. Budete se smát a to i navzdory tomu, že se v řadě situací možná poznáte.

Rob Becker
Rob Becker pochází ze San José v Kalifornii. Hrát začal v roce 1981 v Bay Ares. O osm let později se objevil v pořadu Late Night (Pozdní večer) s Davidem Lettermanem a od té doby je častým hostem televizních a rozhlasových programů, například Good Morning, America (Dobré ráno, Ameriko), The Today Show (Dnešní show), Talk of the Nation (O čem se mluví) a mnohých dalších. Byl také hostem vyhlášeného pořadu Oprah Winfrey Show.

Představení můžete vidět v divadle Palace na Praze 1, hostuje však i v řadě míst republiky. V režii Patrika Hartla alternují herci Honza Holík a Jakub Slach, hudbu a veškeré efekty, s absencí nástrojů postavenou jen na hlase, složil David Kraus. A recenze hry? Hovoří jasnou řečí: pěkná porce nevídaného inteligentního humoru. Přesvědčte se sami.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *