Cat Animal Bike Flowers Vintage  - Sus4n / Pixabay

Možná i vy jste hledali vhodnou formu pohybu a nalezli jste ji v jízdě na kole. Ačkoliv při ní nespálíte tolik kalorií, jako třeba při běhu, přesto je intenzita odbourávání tuků poměrně vysoká. Jde-li vám o získání fyzické kondice a spalování tuků, pak byste měli na kole při jedné jízdě strávit minimálně 20 minut, ale za optimální čas se považuje 45 minut. Jízda na kole je zdravá a navíc zábavná. Víte to i vy, neboť jste tomuto sportu časem zcela propadli. Ovšem vaše staré kolo vám s rostoucími výkony přestává stačit a vy se teď rozhodujete, že si pořídíte nové. V nabídkách se to hemží výrazy kolo horské, silniční, trekové, crossové, dokonce i městské. Kdo se v tom má vyznat? Jaká je jejich charakteristika? Jaké nové kolo si tedy vlastně máte pořídit?

Silniční kola pro zdolání dlouhých cest

Tato kola jsou velmi oblíbenou kategorií. Umožňují překonávat značné vzdálenosti při relativně vysoké rychlosti. Mají pevný rám, úzký sportovní posed a vyznačují se již na první pohled úzkými plášti. Pevný rám je konstruován tak, aby se co nejefektivněji dokázala nenést energie na zadní kolo. Sportovní posed na tomto kole je sice náročnější na břišní svaly, na druhou stranu však ulehčuje svým sklonem páteři od otřesů přenášených ze zadního kola. Pro rekreační jízdu je dobrou volbou silniční kolo s kratším posezem a vyšší hlavovou trubkou. Tato kombinace totiž zvyšuje stabilitu kola. Silniční kola jsou tak dobrou volbou pro ty z vás, kteří rádi zdoláváte dlouhé úseky po silničním povrchu.

Horská kola neboli MTB (z angl. Mountain Bike)

„Horáci“ jsou oblíbeni z toho důvodu, že zpřístupňují i mimosilniční terény. Od silničního kola se liší robustním a menším rámem, širokými pneumatikami umožňujícími překonávání terénních nerovností a odlišnost spočívá také v převodech, jenž jsou uzpůsobené pro větší sklony terénu. Dnes již většina horských kol má odpružené přední kolo, výjimkou nejsou ani kola s odpružením obou kol. „Horáci“ mají účinné brzdy a stabilitu potřebnou pro terénní i silniční povrchy. Pokud si chcete v terénu opravdu dobře „zařádit“, horské kolo vám v tom bude zdatným pomocníkem.

Trekingová a crossová kola, nejvděčnější volba „obyčejných“ cyklistů

Obě tyto varianty kol jsou určeny těm cyklistům, kteří netouží po náročných terénech, ale nespokojí se ani s pouhou silnicí. Ač jsou si treková a crossová kola v mnohém podobná, jejich definice se přeci jen liší. Trekingová kola jsou určena k delší jízdě po silnici nebo nenáročným terénem. Crossová kola jsou kombinací silničních a horských kol a jsou vhodnější do lehkých terénů, než na silnici.

Přečtěte si:   Předcházejte civilizačním nemocem včasnou detoxikací těla

Městská kola pro pohodlné a elegantní cestování

Městské biky jsou připomínkou někdejších cestovních kol. Získávají stále více na popularitě a v některých zemích jsou ve městě naprosto běžným dopravním prostředkem. Můžete na nich klidně vidět dámu v lodičkách, stejně jako muže v dobře padnoucím obleku. Tato kola jsou masivní a těžká a jsou proto vhodná zejména pro rovinatý terén. Pro město jsou jako dělaná, ovšem nakonec – proč jako?

Specifická BMX, freestyle kola a sjezdové biky pro nadšence

Mezi dalšími koly jsou kola specifická. Jsou to tzv. BMX a freestyle kola, která jsou určená pro uzavřené okruhy, nebo uzavřené prostory určená pro provoz těchto kol. Dalším typickým zástupcem jsou kola sjezdová, která vám nezasvěceným budou připomínat kola horská. Mají odpruženou přední vidlici a zadní stavbu. Svou konstrukcí dosahuje vidlice sjezdového kola daleko vyšších zdvihů a tak je toto kolo vhodné a také určené převážně pro jízdu náročným terénem z kopců dolů.

Pro rekreační turistiku jsou vhodná zvláště trekingová a crossová kola. Větší průměr kol vám umožní vyšší rychlosti při menším valivém odporu. Jejich převody vám pomohou snadněji zdolat veškerá běžná stoupání a tabu není ani horský terén. Navíc se pro tato kola hodí i vybavení, které při delších cestách určitě oceníte – například brašny. Traduje se, že užší pláště jsou náchylnější k poškození, než silné gumy horských kol, ale současné pláště jsou již vybaveny speciální vložkou, která zajišťuje mimořádnou odolnost proti proražení a tak není čeho se obávat. Rovněž tak bezdušové pláště toto riziko eliminují.

Nezapomeňte na vhodné oblečení a doplňky

Aby jízda na kole byla opravdovým požitkem, je téměř nutností mít také vhodné cyklistické oblečení, které bude pohodlné, odvede pot od vašeho těla a navíc rychle uschne. Tady není na místě šetřit za každou cenu, protože takovéto speciální oblečení je kvalitní, zajišťuje vysokou tvarovou stálost, elasticitu a komfortní nošení. Nezapomeňte také na vhodnou obuv, která zpevní vaše nohy, bezpečnostní helmu, která vám může i zachránit život, cyklistické rukavice, jež vás ochrání od puchýřů a mozolů a také brýle z průhledného materiálu, chránící váš zrak.

Cyklistika je nejen sport, ale představuje také velice příjemné trávení volného času na čerstvém vzduchu, kdy okolní krajina je potěchou pro vaše oči a pohyb prospívá vašemu organismu.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *