Soused pražské ZOO – Trojský zámek

Pokud vyrazíte do pražské ZOO, udělejte si čas a navštivte i Trojský zámek, který se nachází v její bezprostřední blízkosti. A i kdyby se vám snad nechtělo zavítat do jeho interiérů, protože si chcete užívat slunečních paprsků, neuděláte chybu, když se vydáte alespoň do zahrady tohoto zámku. Projdete branou a ocitnete se rázem v jiném světě. Ve světě pohádkově krásném.

Zámek Troja je barokní stavbou umístěnou na pravém břehu Vltavy. Možná vás bude zajímat, že při vypracování jeho projektu se architekt Jean Baptiste Mathey nechal inspirovat typem římské příměstské vily, se kterou se seznámil a jenž ho velice zaujala při jeho pobytu v Itálii.V rozlehlé zámecké zahradě je pak množství nejen okrasných, ale také ovocných stromů. K vidění je tu malé přírodní bludiště, fontány, veliké terakotové vázy, po schodech vystoupáte ze zahrady na rozlehlou terasu s neuvěřitelným výhledem.

Trojský zámek vybudoval hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka. Bývalo letním sídlem, kde trávil svůj čas se svou chotí Klárou a dcerou. Zatímco zámek byl vybudován v letech 1679-1685, zámecká zahrada byla založena až v roce1685 a následně byly teprve postaveny hospodářské budovy a terasa, ze které je dnes krásný výhled do okolí. Posledním soukromým majitelem byl statkář Alois Svoboda, který jej v roce 1922 věnoval spolu s rozlehlými pozemky, určenými ke vzdělávacím účelům, státu. Právě na těchto pozemcích byla zřízena zoologická a botanická zahrada.

Pokud se rozhodnete zavítat do expozic zámku, čekají na vás nejen sbírky českého malířství 19. století, ale také výjimečně krásná fresková výzdoba některých místností. V areálu zámku je rovněž několik hospodářských stavení, včetně konírny. Je tu také vinotéka a v jedné z budov je pro občerstvení chtivé návštěvníky zřízena restaurace, jejíž součástí je i příjemné zahradní posezení pro teplé letní dny.

Rekonstrukcí, po které  zámek již dlouho volal, prošel mezi roky 1977 – 1989. Ani jemu se v roce 2002 nevyhnuly ničivé povodně, které zasadily ránu celé řadě měst a míst a také  hlavnímu městu. V zámku byl zaplaven sklep a velkou škodu vodní živel napáchal právě na krásné zámecké zahradě. Dnes už by neinformovaný návštěvník neměl ani tušení, co zde voda způsobila.

Zámek je otevřen pro veřejnost od dubna do listopadu každý den, kromě pondělí. Zahrada je volně přístupná.

 

 

 • Pro tento článek si můžete zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
  * (uveďte včetně http://)
  * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
  * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
  Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit!

  Cena za umístění reklamy pod tento článek je 80 CZK. Tato se zobrazí okamžitě po zaplacení přes platební bránu PAYPAL (tlačítko níže) a zůstane zde na trvalo. Počet reklam pod tímto článekm je omezen na tři. Přečtěte si prosím pravidla a doplňující informace.
Powered by pes502

Zanechejte odpověď

Copyright © 2012 Kvalitní.cz ·