Pomocník lidského zdraví – bříza bělokorá

BrizaKaždý člověk, i ten, který nevidí rozdíl mezi jabloní a hrušní bezpečně pozná překrásný strom s bílou kůrou, elegantní korunou a nezaměnitelným větvovím – břízu bělokorou. Tento nádherný strom, který je symbolem štěstí, lásky, plodnosti a také životní energie, je u nás hojně rozšířený.

Ačkoliv má bříza ráda vlhčí prostředí, daří se jí téměř všude a vidět ji tak můžeme na venkově i ve městech, ve smíšených lesích, na pasekách a taková procházka březovým hájem, tak to je kapitola sama o sobě – veskrze příjemná. Aby ne, když je nazývána dokonce i stromem života…

Bříza léčitelka
Léčivé účinky břízy jsou známé stovky let a v lidovém léčitelství má bříza své pevné místo. Březová voda, vyráběná z mízy z kmene stromu, byla a je lékem na celou řadu chorob a neduhů. Získává se naříznutím kmene a zachycováním vytékající mízy. Následně se ředí vodou, neboť sama o sobě je dost koncentrovaná. Nejen míza má však léčivé účinky. Podobnou moc mají i její listy, pupeny a také kůra.

Listy, pupeny, kůra – tři mocní kouzelníci
Odvar z listů břízy je vhodný pro své výrazné močopudné účinky na pročištění a odvodňování organismu. Pomáhá při ledvinových kamenech, zánětech močového měchýře či snížené funkci ledvin. Je dobrým pomocníkem rovněž v případě že vás trápí revma a artróza, neboť zbaví tělo škodlivých usazenin a také zmírňuje otoky. Březový čaj dokáže detoxikovat organismus, jeho blahodárný vliv se promítá do stavu pokožky a účinně napomáhá v boji s akné. Dokáže zatočit s některými druhy ekzémů a plísňových onemocnění. Odvar z listů a pupenů napomáhá rovněž při problémech s vlasy a pokožkou hlavy. Léčivé účinky oceňují lidé trpící lupy, nebo ti, kterým se příliš mastí vlasová pokožka a následně i vlasový porost. V sortimentu lékáren a drogerií je celá řada přípravků, které obsahují výtažky z břízy, ale úplně jednoduše si většinu z nich můžete připravit sami tak, jak to dělávaly naše prababičky. Přípravky, které lze zakoupit totiž obsahují samozřejmě i mnoho dalších syntetických příměsí a originálního březového výtažku neobsahují takové množství, jakého si můžete dopřát „přírodní cestou“. Rovněž kůra stromů má blahodárné účinky. Nejlepší je kůra mladých stromů. V dřívějších dobách si lidé běžně dopřávali při kožních potížích a bolestech kloubů koupele a obklady právě z březové kůry.

Kdy a jak na břízu?
Pro sběr a sušení listů břízy je nejvhodnějším časem jaro. Jarní měsíce probouzí přírodu k životu a čerstvé lístky břízy jsou plné zdraví prospěšných látek. Sběr je přitom velice jednoduchý – stačí drhnout listy proti směru jejich růstu. I sušení je poměrně snadné – nasbírané březové listí rozprostřete na plochu v tenké vrstvě v místnosti, kterou budete dobře větrat. Občas lístky prohrábněte a obraťte, čímž se provzdušní. Po usušení je ideální pro jejich skladování dobře uzavíratelná nádoba a minimální působení světla.

Recept na březový odvar a výluh? Je jednoduchý!
Pokud byste chtěli i vy vyzkoušet některý z přírodních léčivých přípravků z břízy, můžete vyzkoušet třeba úplně jednoduchý recept. Stačí naloupanou kůru mladé břízy naložit do olivového oleje a získáte tak olejový výluh, který lze používat kupříkladu na obklady. Na ty lze aplikovat samozřejmě také odvar z listů, pupenů nebo i zmiňované kůry. Zcela jednoduchý je také recept na čistící čaj. Stačí jednu lžíci nasušených březových lístků přelít 2,5 dcl vroucí vody a nechat asi 10 minut odstát a poté nálev přecedit.

 • Pro tento článek si můžete zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
  * (uveďte včetně http://)
  * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
  * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
  Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit!

  Cena za umístění reklamy pod tento článek je 80 CZK. Tato se zobrazí okamžitě po zaplacení přes platební bránu PAYPAL (tlačítko níže) a zůstane zde na trvalo. Počet reklam pod tímto článekm je omezen na tři. Přečtěte si prosím pravidla a doplňující informace.
Powered by pes502

Zanechejte odpověď

Copyright © 2014 Kvalitní.cz ·