SedmikraskaS tím, jak narůstá množství různých syntetických látek, které se pomalu ale jistě stávají běžnou součástí našich jídelníčků a kolik různých léků na to či ono užíváme, aby nám ulevily od tělesných i duševních obtíží, se také stále více se obracíme na přírodu. Vždyť již naše prababičky věděly, k čemu která rostlinka slouží a znalost bylinek se dědila z generace na generaci.

O některé toho víme více, o jiné méně, u další by nás ani nenapadlo, že nám může nějakým způsobem pomoci, nebo že může být součástí naší stravy. A tak vás může překvapit malá drobná bílá kytička se žlutým středem, kterou od přelomu zimy a jara do pozdního podzimu můžete vidět téměř všude a která nese romantické jméno sedmikráska.Tato jemná květinka, které se říká také chudobka, je nízkou rostlinkou, jejíž vzrůst zřídkakdy přesáhne deset centimetrů. Roste v trávnících, jejichž zelenou plochu rozveseluje, a protože je závislá na slunečním svitu, najdete ji na místech s dostatkem světla a slunce. O co je menší, než ostatní kvetoucí rostliny, o to je užitečnější pro lidské zdraví. Překvapuje vás to?

Sedmikráska na očistu organismu, záněty i obklady
Možná i vy znáte písničku, ve které se zpívá: „…sedmikrásko, ten kdo stůně toho léčí tvoje vůně…“. To co léčí není právě vůně, ale léčivou moc sedmikráska má. Obsahuje totiž flavonoidy, třísloviny, hořčiny, saponiny, silici, sliz, minerální látky, organické kyseliny, inulín, cukr či třeba pryskyřice. Tyto látky účinně napomáhají látkové výměně. Sedmikráska je tak dobrým pomocníkem při očistě organismu, kdy potřebujeme odlehčit játrům. Používá se rovněž při onemocnění žlučníku, zánětech dýchacích cest, k urychlení hojení ran a vředů… Dýchacím cestám ulevuje tím, že napomáhá vykašlávání a působí i protizánětlivě a k těmto účelům se užívá vnitřně. K zevnímu použití je vhodná jako koupelová přísada, nebo odvar, který lze použít na obklady. Ty se využívají například při různých kožních problémech, jakými jsou zejména ekzémy, lišeje, různé vyrážky, akné, ale také obtěžující lupénka.  Odvar je možné též kloktat a ulevit tak hrdlu a dásním při léčbě zánětu. Její účinky sice nejsou tak výrazné, jako u některých dalších léčivek, ale své místo na seznamu těchto rostlin si právem zaslouží. S úspěchem ji lze s některými z nich i kombinovat. Například na čištění krve je vhodná v kombinaci s mateřídouškou. Květ sedmikrásky neboli chudobky, se sbírá na jaře, neboť v této době obsahuje největší množství účinných látek.

Přečtěte si:   Profesionální hostesky jsou ozdobou každé akce

Jak připravit odvar a sirup ze sedmikrásky?
Je to úplně jednoduché. Na odvar lze celoročně použít sušenou sedmikrásku a postu při přípravě je stejný, jako při přípravě jakéhokoliv jiného odvaru: stačí zalít horkou vodou a nechat odstát. Příprava sirupu je o něco zdlouhavější, ale rozhodně není o mnoho složitější: Sedmikráska se zalije horkou vodou, nechá se přes noc ustát, poté se scedí, bylinky se vytlačí a vzniklý odvar se vaří s cukrem, až vznikne sirup. Denní dávka sirupu je jedna až dvě lžičky.

Sedmikráskový salát a květy v ledu
Sedmikrásku můžete bez obav využít i v kuchyni. Oblíbená je zejména jak součást jarních salátů. Nejen, že prospěje vašemu zdraví, ale navíc ještě pěkně vypadá. Vyzkoušet můžete například salát z rýže, cherry rajčátek, papriky a sedmikrásek. Postačí vám na něj zhruba jeden kopeček vařené rýže, asi deset cherry rajčátek, menší červená, oranžová nebo žlutá paprika, lžíce olivového oleje, sůl a samozřejmě hrst sedmikrásek.  Rajčátka rozpůlíte, papriku zbavíte jádřinců a nadrobno pokrájíte a společně orestujete na pánvi. Rýži osolíte, promícháte s olejem, přidáte orestovaná rajčátka s paprikou a zasypete sedmikrásovými květy. Příprava vám nezabere víc jak patnáct až dvacet minut. Na takovémto salátu si nejen pochutnáte, ale navíc napomůže vašemu trávení. A pokud máte ve své kuchyni rádi různé zvláštnosti, můžete do kostek ledu nechat zamrazit květy sedmikrásek. Je to efektní a neobvyklé.

 

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *