Často slýcháme o Jizerce v souvislosti s nejnižšími naměřenými teplotami. Není divu, neboť se nachází v nadmořské výšce 850 metrů a kombinací této výšky, reliéfu údolí a říčky Jizery, která Jizerkou protéká, není výjimkou ani naměřených minus třicet stupňů.

Tato malebná oblast v Jizerských horách, pod kopcem Bukovcem, která leží nedaleko hranic s Polskem, nese své jméno podle hory Jizery, jenž se tyčí nad nedalekou Smědavou do výše 1122 metrů.

Osada je údolíčkem s rozházenými malebnými chalupami, kterým protéká říčka Jizera. Spojení se světem zajišťuje Jizerce silnice, která však v zimě díky mohutným sněhovým závějím bývá neprůjezdná a pro Jizerku tak pojem „odříznuta od světa“ není jen fráze.

Pokud se do této turisticky zajímavé oblasti vypravíte, můžete být překvapeni, co vše vám nabídne. Již zmíněný vrch Bukovec,1005 m je jedním z nejvýše položených čedičových útvarů v Evropě a svým výrazným kuželovitým tvarem je dominantou Jizerky. Čedičový podklad vrchu poskytl ideální podmínky pro bohatou flóru. Na Bukovec a po okolí se  můžete vydat po naučné stezce. Pokud dojdete na vrchol a bude dobrá viditelnost, můžete se pokochat pohledem i na  západní část Krkonoš.

Dalším cílem vašeho výletu se může stát rašiliniště, které se nachází severozápadně od Jizerky na území CHKO Jizerské hory a je národní přírodní rezervací. Je tu množství vzácných porostů a květin, ale také krajinných útvarů.

Ne právě líbezný název má horská dřevěná chalupa v osadě. Říká se jí Hnojový dům. Nenechte se mýlit názvem a rozhodně se sem vydejte za poznáním, stojí to za to. Hnojový dům byl chalupou postavenou na přelomu17. a18. století, která po kolektivizaci zemědělství sloužila jako chléb pro krávy a sklad hnoje. V roce 1964 ji ale zakkoupil cestovatel a dobrodruh Gustav Ginzel, vyčistil ji a shromáždil zde řadu kuriozit, které za svého života získal. V srpnu 1995 však Hnojový dům podlehl skázonosným plamenům a spolu s chalupou shořelo rovněž celé muzeum kuriozit. Gustav Ginzel byl tou dobou na cestách a když se vrátil, zastřešil jedinou část stavení, která nepodlehla plamenům – kamennou stáj, zde přečkal zimu a když to bylo možné, pustil se znovu do díla a za pomoci dobrovolníků vystavěl nový Hnojový dům. Ačkoliv k vidění nemohou být ty exponáty, které shořely, podařilo se získat řadu nových a tak tu opět pro návštěvníky vzniklo muzeum kuriozit. Gustav Ginzel zemřel v roce 2008, ale k „jeho“ Hnojového domu stále míří spousty turistů, kteří si jej chtějí prohlédnout.

Přečtěte si:   Nedobytný Hazmburk

V budově bývalé školy je muzeum Jizerských hor, navštívit můžete také „Pyramidu“, bývalou brusírnu skla, která byla přestavěna na první restauraci v osadě.

I když na Jizerku vyrazíte za pěkného počasí, může se stát, že jako by otočil prstenem a náhle jste v zajetí mlhy a mrholení. Avšak to, co by vám ve městě vadilo, tady berete jako nedílnou součást drsné krásné přírody a náladu vám to rozhodně nezkazí.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *